Kompetencje kulturowe Wacław Krupiński:...
Takie ciągi się zdarzają coraz częściej. I nie są to bynajmniej ciągi alkoholowe. To by wiele wyjaśniało. "Są tacy - mówię bez cienia złośliwości - co po pijanemu gadają od rzeczy, gdy wszakże wytrzeźwieją, dopiero bredzą" - zapisał ostatnio Jerzy Pilch. A moc jego autorytetu w tych sprawach większa jest niż spirytusu. Stuprocentowa.
Myśl Jurka jakże na czasie; a to p. Nelli Rokita gadała coś o związkach bezpłodności i dobrej kolacji, a to radny Andrzej Sasuła ogłosił, że sztuka Tadeusza Kantora przeciętną jest. Rozważania szczegółów kompetencji p. Rokity w kwestii płodności, a zwłaszcza kolacji, jak i cały przypadek, zostawiam innym specjalistom, ale głosu radnego Sasuły lekceważyć bym nie chciał. Po pierwsze dlatego, że p. Sasuła rozpoczął swą opinię od słów "moim zdaniem", co mu się chwali, bo przecież mógłby, jak wielu, przemówić od razu w imieniu narodu. "Sztuka Tadeusza Kantora jest przeciętna. Za 20 lat pies z kulawą nogą nie zajrzy do Cricoteki" - ogłosił radny sejmiku małopolskiego. Ale nie mam ochoty atakować p. Sasuła. I tak nieźle oberwał, a już Dante Alighieri powiedział: "Gorzej głupca będzie poniżony, kto zbyt porywczo sądzi". A pewnie miał i rację Karol Irzykowski kilka wieków później przekonując, iż "Głupota jest też pewnym sposobem używania umysłu".
Obecnie p. Sasuła to jeden z kilkudziesięciu radnych, zresztą ostatecznie sam głosował za zwiększeniem kwoty na Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, gdyż - jak inteligentnie zauważył - "sam budynek można wybudować, bo będzie go można zmienić na coś innego". Może nawet tym argumentem podziałał na innych. Zastanawiam się natomiast, jak tego typu kompetencje kulturowe p. Sasuły ważyły w niedawnym czasie, gdy był on wicemarszałkiem województwa małopolskiego?
Toż właśnie kompetencje kulturowe, bo nie pieniądze, ilu już decydentów krakowskich sprawiły, że w 19 lat od śmierci Tadeusza Kantora Kraków wciąż nie ma możliwości, by uczynić z tego twórcy jeden ze swych znaków firmowych. Czy się to bowiem p. Sasule, jak i radnym z PiS-u, podoba, czy nie, sztuka Kantora ma renomę w świecie. Taki ów świat jest. I chwała mu za to.
8 lipca radiowa Dwójka zamilkła na 24 godziny w proteście przeciwko dramatycznemu spadkowi finansowania tej stacji. Stacji, która od lat dba o to, by właśnie kompetencje kulturowe naszego społeczeństwa nie zeszły do poziomu psa z kulawą nogą... Bo Dwójka radiowa to zupełne zaprzeczenie tego, czym stała się Dwójka TVP. Muzyka klasyczna, jazz, literatura, publicystyka na poziomie jakże innym od tej p.p. Pospieszalskiego czy nawet Lisa. Degradowanie radiowej Dwójki to nie tylko niszczenie jedynego programu, który ma ambicję stawiać na kulturę wysoką, to także ograniczanie działania zespołów muzycznych finansowanych z budżetu Dwójki PR: Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Polskiej Orkiestry Radiowej, Orkiestry Kameralnej "Amadeus" Agnieszki Duczmal czy wreszcie krakowskiego Chóru Polskiego Radia prowadzonego przez Włodzimierza Siedlika.
Zatem m.in. twórcy ujęli się za Dwójką. Henryk Mikołaj Górecki powiedział "GW": "Ja to przepowiadałem, że będzie katastrofa, że przyjdzie hołota i chamy. A sztuka nie jest dla chamów. Cham nigdy nie będzie jej popierał. Nie mam już siły ani zdrowia, ale jeśli chodzi o ten protest, to podpisuję się obiema rękami i nogami. Całe życie Dwójki słuchałem, to jedyny przyzwoity program. A teraz będzie jeszcze gorzej, bo nastał czas sakralizacji chamstwa, jak pisał Mrożek - a ja ciągle to cytuję". Tyle wielki kompozytor.
A odpowiedzialni za upadek Dwójki? Obawiam się, że zareagują co najwyżej bagatelnym "No to co?". Czyli, jak zauważył Mrożek "pytaniem kretyna, na które nawet mędrzec nie zna odpowiedzi".
Czytając Dziennik Polski dowiesz się więcej o swojej małej Ojczyźnie ,Polsce i Świecie
Dodaj komentarz