W Wilnie odbędzie się I Światowy Zjazd...
Prezes Światowego Zjazdu Wilniuków Władysław Wojnicz i główny koordynator projektu Bożena Mieżonis zapewniają, że projekt zaprezentuje unikatową wielokulturowość Wilna na wielu . fot. Kurier Wileński
W dniach 9–16 sierpnia w Wilnie po raz pierwszy odbędzie się Światowy Zjazd Wilniuków. Organizatorzy przedsięwzięcia obiecują osiem dni wypełnionych ciekawymi spotkaniami z wilniukami, koncertami gwiazd muzyki polskiej i litewskiej, wystawami, filmami i wycieczkami.
— Wilno pełni w tym roku funkcję Europejskiej Stolicy Kultury. Zjazd stanie się ważnym akcentem polskim tego wydarzenia. Kultura polska ma tu duży dorobek i stanowi nieodłączną część Wilna. Pragniemy w pełni ją zaprezentować — opowiedział o idei Zjazdu Władysław Wojnicz, prezes głównego organizatora przedsięwzięcia – instytucji wyższej użyteczności publicznej „Światowy Zjazd Wilniuków”.
Zjazd Wilniuków – to również okazja do spotkania się dla byłych mieszkańców Wilna i Wileńszczyzny, którzy z różnych względów musieli opuścić swoje miasto rodzinne, a także ich rodzin, potomków i przyjaciół – wszystkich, którzy uważają się za wilniuków lub po prostu kochają Wilno.
— Liczymy, że odbywające się w ramach Zjazdu imprezy ściągną rzesze naszych ziomków z różnych krajów. Swoją obecność już wstępnie zadeklarowali wilniucy z Polski, Włoch, USA, Wielkiej Brytanii — powiedział Władysław Wojnicz.
Odbędzie się szereg przedsięwzięć propagujących współczesną kulturę Wilna i Litwy, wiele imprez integracyjnych ukazujących wielonarodowe i wielokulturowe oblicze litewskiej stolicy.
Każdy znajdzie coś dla siebie. Mieszkańcy Wilna i goście stolicy będą mogli posłuchać sercu miłej muzyki. Odbędą się koncerty muzyki organowej, ludowej, na przytulnych dziedzińcach wileńskiej Starówki będą jazzować słynni wilniucy i wilnianie, m. in. zagra słynne „Jan Maksymowicz Trio”. Zapewne jedną z najciekawszych imprez integracyjnych stanie się koncert na Placu Ratuszowym Maryli Rodowicz z litewską grupą „Skamp”.
W Domu Kultury Polskiej będzie eksponowana unikalna wystawa „Co kryły walizki repatriantów”, która w Polsce cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Na Starówce do obejrzenia będzie wystawa rzemiosła ludowego. W nietypowej scenerii – na dziedzińcu Domu Nauczyciela – przez całą noc będą wyświetlane polskie komedie. Będą mieli z czego wybierać również amatorzy animacji oraz filmu dokumentalnego.
Każdego dnia w przytulnym „Salonie Wilniuka” – w DKP – odbędą się spotkania z artystami i intelektualistami, wybitnymi osobistościami pochodzącymi z Wilna. Swój przyjazd zapowiedział również ks. kardynał Henryk Gulbinowicz.
Każdego poranka w ciągu tych ośmiu dni w wileńskich kościołach będą odprawiane Msze św. w jęz. polskim w intencji byłych i obecnych mieszkańców Wilna.
Organizatorzy zadbali również o atrakcje turystyczne. Zapraszają na tematyczne spacery po Wilnie z udziałem przewodnika oraz rowerową podróż po Starówce. Poznać urok okolic Wilna będzie można podczas dwudniowego spływu kajakami. Wszyscy chętni powinni się zarejestrować zawczasu na stronie internetowej www.wilniuki.lt. Są tam też dokładne informacje dotyczące Zjazdu.
Wstęp na wszystkie imprezy Zjazdu – wolny.
Edyta Szałkowska
Czytając Dziennik Polski dowiesz się więcej o swojej małej Ojczyźnie ,Polsce i Świecie
Dodaj komentarz