Tylko trzy pytania...
Foto:LTA
Trzy pytania do....
....Henryka Gębali ,dyrektora Gimnazjum nr 1 w Skale
Dziennik Polski Od września w gimnazjum ruszy oddział integracyjny. Czy dużo dzieci z o niepełnosprawności będzie się w nim uczyć?
- Dopiero zaczynamy i ogłosiliśmy nabór do pierwszej klasy, ale już jest takie zainteresowanie, że na pewno oddział powstanie. Taka klasa może być uruchomiona ,gdy zgłoszonych będzie minimum troje dzieci, maksimum pięcioro dzieci z orzeczeniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Gdyby zgłosiło się więcej, to musielibyśmy otworzyć drugim oddział integracyjny.
DP Czy szkoła jest dostosowana do przyjęcia niepełnosprawnych uczniów?
-Pod względem kwalifikacji kadry pedagogicznej jesteśmy w zupełności przygotowani. Prawie z każdego przedmiotu są są oligofrenopedagodzy - nauczyciele - terapeuci mający uprawnienia do prowadzenia lekcji z dziećmi niepełnosprawnymi. W każdej klasie może uczyć się 15 – 20 uczniów. Zajęcia będzie prowadzić z nimi dwóch nauczycieli – wiodący i wspomagający, którzy mają się wspomagać i informować o stopniu niepełnosprawności dziecka i jego możliwościach intelektualnych w przyswajaniu sobie wiedzy. Program nauczania dostosowany będzie do indywidualnych potrzeb niepełnosprawnych uczniów. Infrastrukturę też mamy w zasadzie przygotowaną. Na razie zgłoszono dzieci sprawne ruchowo i nie mamy uczniów na wózkach, ale gdyby się pojawili, to szkoła będzie wymagała tylko niewielkich przeróbek. Do wejścia do szkoły prowadzi podjazd. Jedynie na kilku schodkach trzeba będzie zamontować równię z uchwytem. Nie będzie potrzeby instalowania windy, bo osiem sal lekcyjnych mieści się na parterze i w nich będą prowadzone zajęcia integracyjne.
DP Spodziewa się Pan w następnych latach większej liczby uczniów niepełnosprawnych?
-Tak ,bo rodzice wożący swoje dzieci do innych placówek, na pewno zdecydują się na to by ich dzieci uczęszczały do naszej szkoły, która jest na miejscu .Poza tym w Smardzowicach w integracyjnej szkole
podstawowej uczy się sporo dzieci z orzeczeniami. W naszym gimnazjum, które od nowego roku przyjmie nazwę Gimnazjum Publiczne z Oddziałami Integracyjnymi ,będą miały szansę kontynuować naukę.
Ponadto spotykamy się z coraz większą liczbą orzeczeń wydawanych dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Ewa Tyrpa
Czytając Dziennik Polski dowiesz się więcej o swojej małej Ojczyźnie,Polsce i Świecie